Start | Biografia | Filmografia | Życie | Galerie | Media | Download | Forum | Linki

imię i nazwisko: Heathcliff Andrew Ledger
data urodzenia: 4 kwietnia 1979
miejsce urodzenia: Perth, Australia
narodowość: Australijczyk
korzenie: pół Szkot, pół Irlandczyk
kolor oczu: brązowe
kolor włosów: ciemny blond
wzrost: 188 cm.
stan cywilny: kawaler
hobby: fotografia, sport,
poezja, podróże, jazda konna

"Ledger ma uśmiech Errolla Flynna. Tacy faceci rodzą się raz na pięćdziesiąt lat" - Brian Helgeland, "Obłędny rycerz"

"Jego oczy są pełne współczucia, co sprawia, że ten chłopak jest niewiarygodnie seksowny" - Shekhar Kapur, "Cena honoru"

"Heath ma niesamowitą osobowość, a nie jest dupkiem" - Mel Gibson, "Patriota"

Heath Ledger to młody, australijski aktor, któremu gwiazdy na czele z Melem Gibsonem przepowiadają wielką przyszłość. Dla filmu zrezygnował z obiecującej kariery hokeisty (wspaniałe warunki fizyczne, 188 cm wzrostu). W wieku 16 lat opuścił dom i wyruszył wraz z przyjacielem do Sydney, gdzie zadebiutował w thillerze "Blackrock". Następnie zagrał kolarza w serialu sportowym "Cudowna ósemka", wystąpił także w kostiumowym "Prawo miecza". Jego pierwszą produkcją hollywoodzką była rola w "Zakochanej złośnicy". Gdy przez rok nie oferowano mu żadnej roli i Heath już miał zamiar zrezygnować, nagle pojawiła się szansa zagrania w "Patriocie", u boku samego Mela Gibsona. Wybrano go spośród dwustu kandydatów i w ten sposób wcielił się w Gabriela Martina. To była jego przełomowa rola - od tej pory Heath prawie nie schodzi z planu filmowego. Zagrał w stylizowanej na czasy Średniowiecza komedii "Obłędny rycerz" i nagrodzonej Oskarem produkcji "Czekając na wyrok". Jego kolejny film to ekranizacja powieści A. E. Mason, rozgrywający się w 1898 roku "Cena honoru" - Ledger zagrał młodego dezertera Harry'ego, "Zjadacz grzechów", gdzie wcielił się w postać księdza Alexa, i opowieść o legendarnym bohaterze austarlijskim "Ned Kelly".

Pod koniec października 2002 r. Heath miał rozpocząć zdjęcia do historycznego filmu "Alexander" Olivera Stone'a, gdzie wcieliłby się w postać macedońskiego zdobywcy, Aleksandra Wielkiego - niestety, odrzucił tę rolę, a jego miejsce zajął Colin Farrell ("Telefon").

Aktualnie [lipiec 2003] trwa produkcja filmu "Brothers Grimm", baśni będącej mieszanką "Shreka" i "Indiany Jonesa". Miejscem kręcenia zdjęć są Czechy (Praga i okolice).

Jeśli chcecie wiedzieć, co dzieje się w życiu aktora, jakie są plany Ledgera, w jakich rolach zgodzi się wystąpić i z kim będzie współpracował - zapraszam do działu z życia.

A oto co sam aktor myśli o swojej aktorskiej przyszłości:
(Vanity Fair, Sierpień 2000 r.)

"Robię to tylko dlatego, że sprawia mi to przyjemność. W dniu gdy praca przestanie mnie bawić - koniec. Po prostu odejdę. Robienie kolejnego filmu dla nastolatków przestaje być zabawą... Nie chcę tego robić do końca życia. Nie chcę nawet spędzić reszty mojej młodości w tym przemyśle. Jest o wiele więcej rzeczy, które chcę odkryć"

Od czasu wypowiedzenia tych słów wiele się w karierze Ledgera zmieniło (role w "Patriocie" czy "Czekając na wyrok", jak i późniejsze produkcje - to zdecydowanie dorosłe filmy), więc być może nie zrezygnuje tak szybko z występów przed kamerą.

Australia - aktorzy - szkoły - przeczytaj!