Start | Biografia | Filmografia | Życie | Galerie | Media | Download | Forum | Linki

Kamery w Perth


<<< powrót

Australia - Kraina Kangurów
Kraina Kangurów, Antypody - tak nazywana jest wyspa o nazwie Australia. Jest to piąty co do wielkości kraj na świecie, a jednocześnie najmniejszy, najsuchszy i najbardziej równinny ze wszystkich kontynentów. Do Australii należą również: Wyspy Bożego Narodzenia, Wyspy Norfolk i Australijskie Terytorium Antarktyczne. Stolicą nie jest słynne Sydney, lecz nieco mniejsze miasto, Canberra (296.400). Perth, z którego pochodzi Ledger, to miasto położone u wybrzeży Australii Zachodniej. Kraj jest niezależnym członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Australijczycy posługują się językiem angielskim, ich walutą jest dolar. Większość Australiczyków ma przodków imigrantów - Brytyjczyków, Irlandczyków, Azjatów, Greków, Niemców, Włochów czy obywateli byłej Jugosławii. Rdzenni mieszkańcy Antypodów to ciemnoskórzy, czarnowłosi, brązowoocy, doskonale przystosowani do gorącego klimatu Aborygeni (ok. 200.000 osób, czyli 1,5% populacji). Śnieg jest dla Australijczyków czymś niezwykłym - jedynie Tasmania i Góra Kościuszki (wys. 2228 m, zbadana przez polskiego badacza Pawła Strzeleckiego) są pokryte zimą białym puchem. Dużą powierzchnię kraju zajmują pustynie. Dzięki izolacji kontynent poszczycić się może wyjątkową fauną - kangury, niedźwiadki koala i wombaty, składające jaja dziobaki lub dzikie psy dingo, kiwi, emu, masa papug... wszystkie te zwierzęta można spotkać wyłącznie w Australii i są jej znakiem rozpoznawczym. To kraj jedyny w swoim rodzaju.

"W tej chwili można by skompletować obsadę z samych Australijczyków
i miałoby się największe gwiazdy świata"

Mel Gibson, Russell Crowe, Geoffrey Rush, Heath Ledger, Hugh Jackman, Eric Bana, Nicole Kidman, Cate Blanchett, Judy Davis, Naomi Watts - to nazwiska australijskich aktorów i aktorek, gwiazd, które robią w Hollywood zawrotną karierę. Dlaczego Amerykanie tak bardzo lubią Australijczyków?
Co doprowadza australijskich aktorów do tak doskonałej formy? Odpowiedź: kształcenie. Obecnie, oprócz kilku mniejszych uczelni, istnieją w Australii dwie główne szkoły: NIDA (National Institute for Dramatic Art) oraz Australian Film Television and Radio School. Obie uczelnie znajdują się w Sydney, są praktycznie darmowe i przyjmują kandydatów bez żadnego przygotowania. Jedynym warunkiem jest zdanie bardzo trudnych egzaminów i pokonanie niewiarygodnej liczby konkurentów. Osoby starające się o przyjęcie do szkoły aktorskiej powinny mieć wyobraźnię, wyraziste ciało, umieć wykorzystywać własny głos i przede wszystkim powinny być całkowicie oddane aktorstwu - jasne jest, że nie każdy może zostać gwiazdą kina. Selekcję widać na przykładzie NIDA - w roku 2001 spośród 2554 kandydatów szczęśliwcami okazało się tylko 25 osób. Nauka jest tak intensywna, że przyjęło się ostrzegać nowoprzyjętych: "Jeżeli masz mniej niż 35 lat i jesteś z kimś w związku, przed końcem roku czeka cię rozstanie". Pracy jest naprawdę dużo, a każdy chce wykorzystać tę niepowtarzalną szansę. Przy takiej nauce australijscy aktorzy muszą być doskonali w swoim fachu.


źródła:
Świat Wiedzy, Newsweek 13/2002 31.03.02 (artykuł "Z Australii do Hollywood", str. 104-107)

Prywatna uwaga - podstrona ta nie miała być encyklopedią kraju, więc brakuje szczegółów, temat potraktowałam bardzo ogólnie. Podstrona powstała dzięki mojemu zainteresowaniu Australią - mam 3 kraje, które bardzo chciałabym zwiedzić. Są to: Egipt, Norwegia i właśnie Australia. Państwa te ciągną mnie z różnych przyczyn - mam nadzieję, że kiedyś stanę pod piramidami, zobaczę fiordy i przejdę się ulicami Sydney :) Szczęśliwi Ci, którzy zwiedzili te interesujące kawałki świata :) Pozdrawiam
Beata